Finał projektu "Tajemnica Góralskich Portek"

ms

FINAŁ PROJEKTU „TAJEMNICA GÓRALSKICH PORTEK”

29 grudnia 2016r. odbyło się oficjalne zakończenie projektu pn: Tajemnica góralskich portek” w ramach Programu Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna- zadanie MISTRZ TRADYCJI, których pomysłodawcą była Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku.Podczas sesji Rady Gminy Krościenko, uczestnicy projektu na czele z mistrzem tradycji Panem Janem Kubikiem przedstawili efekty swoje rocznej pracy. Wójt Gminy Pan Jan Dyda oraz Kierownik Biblioteki Pani Władysława Bodziarczyk wręczyli uczestnikom projektu pamiątkowe dyplomy a najmłodszym uczennicom nagrody rzeczowe. Przekazanie tak cennych umiejętności rękodzielniczych młodemu pokoleniu jest utrwaleniem kultury regionalnejtak głęboko osadzonej w krościeńskiej tradycji  - oświadczył  Wójt Gminy.

W ramach projektu uczniowie wycyfrowali góralskie portki, cuchę, sukmanę oraz przepiękne serwety. Powstały w trakcie warsztatów regionalny strój, będzie własnością biblioteki i posłuży m.innymi do stworzenia kolekcji stroju góralskiego. Zamknięciem projektu jest film edukacyjno-promocyjny, którego premiera odbyła się podczas sesji.

Film dostępny  jest na stronie https://youtu.be/VoW03BUDpQo

Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016-Dziedzictwo kulturowe –

priorytet 3–Kultura ludowa i tradycyjna

Koordynator Projektu